Witam
Pozdrawiam

Chorzów ZOO - brama główna

Przed wyjazdem

Moje opisanie od wyjazdu do przyjazdu

Przed bramą główną ZOO, wyznaczonym jako miejsce zbiórki, na godzinę 9-tą przyjechało 9-ciu rowerzystów. Po gorącym przywitaniu zostaliśmy przez Panią Elę, prowadzącą wycieczkę, poinformowani o celu i jej przebiegu.
Kilka minut po 9-tej ruszyliśmy. Przez Park Śląski scieżką rowerową a następnie dróżką na tyłach Parku Etnograficznego dojechaliśmy do osiedla na górce, już w Chorzowie. Po krótkim odpoczynku, osiedlowymi drogami z widokiem na elektrociepłownię Chorzów "ELCHO", już w Chorzowie Starym dojechaliśmy do Doliny Górnika. Dalsza droga to, przez Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie-Doły i obok hałdy płuczki piaskowej nieistniejącej już huty Orzeł Biały do Bytomia Rozbark aby w końcu zatrzymać się przy dworcu PKP Bytom. I ciągle dalej, ulicami przebudowanego komunikacyjnie Bytomia Karbia wjechać w kolejną jego dzielnicę, Miechowice. Ulicą Zamkową dojeżdzamy do zbiegu ulic księdza Jana Frenzla i księdza Jana Dzierżonia zatrzymując się na skwerze „Skwer ofiar Tragedii Górnośląskiej”. Widoczny tutaj pomnik "Ofiar Tragedii Górnośląskiej" poświęcony jest ofiarom tragicznych wydarzen jakie miały miejsce po wkroczeniu w styczniu 1945 roku Armii Czerwonej. Płaskorzeźba przedstawia sylwetki ofiar wagonem kolejowym wywożone. Jedzie po szynach unoszących się ku niebu i zakończonych krzyżem.
Tego dnia na terenie byłego Gimnazjum nr 13 uroczystość otwarcia Schronu przeciwlotniczego oraz powstałej Izba Pamięci, poświęconej wydarzeniom ze stycznia 1945 roku, które to miały miejsce właśnie w dzielnicy Miechowice. Zaprezentowane zostaną w niej zdjęcia dokumentujące ten tragiczny okres.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Wojska Polskiego, a także Policji oraz pasjonatów militariów z Kompanii Bytom, prezentując różnego rodzaju pojazdy i sprzęt militarny. My także w niej czynny udział braliśmy, co potwierdzają liczne zdjęcia.
Przyszedł czas na pożegnanie i wyjazd, kierunek autostrada. Przekraczaliśmy ją w miejscu specjanie przygotowanym dla zwierzyny. Sportowa Dolina Dolomity, postój, zdjęcia. Przez Suchą Górę do Radzionkowa i Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Krótki postój, zdjęcia i dalej, kierunek Piekary Śląskie, Kopiec Wyzwolenia a tam zdjęcia, dociekanie gdzie co jest w oddali przy prawie doskonałej widoczności. Po rzadko tak długo trwajacym postoju na hasło, coś by się zjadło, ruszyliśmy. Szarlej z Kauflandem te oczekiwania spełnił. Wygodnym poboczem-chodnikiem Alejii Jana Pawła II dojechaliśmy do miejsca, już w Bytomiu na Rozbarku, z którego petle rozpoczynalismy a teraz zamknelismy. Krótki postój przy hałdzie płuczki piaskowej nieistniejącej już huty Orzeł Biały, Żabie-Doły i Dolina Górnika. Po krótkim postoju już znajomy widok, elektrociepłownia Chorzów "ELCHO", Park Śląski. Dogodny moment na oficjalne zakończenie wycieczki.
Długość dzisiejszej trasy mierzona w kilometrach to około 56.

Zdjęcia z wycieczki


Bytom-Miechowice - „Skwer ofiar Tragedii Górnośląskiej”

  Na skwerze u zbiegu ulic księdza Jana Frenzla i księdza Jana Dzierżonia, pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Bytom-Miechowice - schron przeciwlotniczy

  Uroczystość udostępnienia niemieckiego podziemnego schronu przeciwlotniczego i pokaz militarii

Bytom - Nad autostradą

  istna przeprawa

Bytom - Dolomity

  jak zawsze ładne

Radzionków - Ogród Botaniczny

  Nie przekroczyliśmy jego bramy

Piekary Śl. - Kopiec Wyzwolenia

  Dłuższa przerwa w naszej wędrówce

Szarlej - Kaufland

   Drobny posiłek

Powrót

  Bytom, Chorzów, Katowice